içinde

Fırında Melki Mantarı (Kanlıca – Çam Mantarı) Tarifi – Fırında Melki Mantarı (Kanlıca – Çam Mantarı) Nasıl Yapılır?

Fırında Melki Mantarı (Kanlıca – Çam Mantarı) Tanımı – Fırında Melki Mantarı (Kanlıca – Çam Mantarı) Nasıl Yapılır?

Fırında Melki Mantarı (Kanlıca – Çam Mantarı) Tanımı İçin Malzemeler

  • 1 kilo melki mantarı
  • Un, tuz, sarımsak tozu, karabiber, kırmızı biber, pul biber, kimyon, kekik ve zeytinyağı

Fırında Melki Mantarı (Kanlıca – Çam Mantarı) Tanımı Yapılışı

Şimdi tam vakti kimi yerde Melki diye geçer kimi yerde kanlıca kimi yerde çam mantarı. Kavurması da çok hoş olur. Ben bu akşam fırında denedim. Bir kaç yerden dinlediğim tanımlara kendi yüreğimden geleni de ekledim 🙂 İnanın harika bir lezzet oldu. Hem ekonomik hem yapması kolay. Gelelim tanımına.

Öncelikle bu mantarın en değerli püf noktası temizlenmesi. Bence ne halde pişirecekseniz pişirin temizleme finalinde haşlayarak bitirin. Sonrasında kavurma da yahni de yapabilirsiniz. Alırken de olabildiğince küçükleri seçerseniz lezzet bir o kadar daha hoş olur.
Aldığımız mantarları derin bir kapta bol su ile bir kaç defa yıkayın hatta vaktiniz varsa bir saat üzere suda bekletin. Mantarlar yıkandıktan sonra bol suda yüksek ateşte on beş dakika üzere haşlayın. Sonrasında soğuk sudan geçirip mantarları süzün. Büyük bir poşetin içerisine mantarın ölçüsüne nazaran 4 – 5 kaşık un üzerine baharatlarını döküp bir karışım elde edin. Bu ortada sarımsak tozunu baharatçıdan temin edebilirsiniz, inanın çok daha lezzetli oluyor. Yoksa dövülmüş sarımsakla da yapabilirsiniz. Süzülmüş mantarları un baharat karışımı olan poşetimizin içerisine dökerek karıştırın. Mantarlar bu karışıma çok daha kolay ve randımanlı bulanmış oluyorlar. Yağladığınız tepsiye yada yağlı kağıt koyduğumuz tepsinin içerisine üstleri aşağıya gelecek formda dizin. Biraz da zeytinyağını şöyle değdi değecek biçimde mantarların üzerine gezdirip 180 derece ısıtılmış fırına verip 30 dakika pişirin. İşte çıtır, çıtır mükemmel, tarifsiz bir lezzet. Afiyet olsun. Sıcak da soğuk da farklı hoş.

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Patlıcan Kavurma Tarifi – Patlıcan Kavurma Nasıl Yapılır?

Kumpir Tarifi – Kumpir Nasıl Yapılır?