içinde

Omurice (Kore Mutfağından) Tarifi – Omurice (Kore Mutfağından) Nasıl Yapılır?

Omurice (Kore Mutfağından) Tanımı – Omurice (Kore Mutfağından) Nasıl Yapılır?

Omurice (Kore Mutfağından) Tanımı İçin Malzemeler

İç harcı için;

  • Patates, havuç ve bezelye garnitürü (hazır olabilir)
  • Yarım çay bardağı yıkanmış pirinç
  • 1 buçuk çay bardağı su
  • 2 diş sarımsak
  • Köri baharatı
  • Tuz

Omleti için;

  • 4 yumurta

Omurice (Kore Mutfağından) Tanımı Yapılışı

Omurice her ne kadar Kore ve Asya mutfağına ilişkin bir yemek olsa da, lezzet açısından Türk damak tadına da uyacağını düşünüyorum. Denemenizi tavsiye ederim 🙂

Omurice imaline birinci olarak yarım çay bardağı pirinçi yıkamakla başlayalım. Küçük bir tencereye 1 buçuk çay bardağı kadar su koyalım ve kaynayınca yıkadığımız pirinçleri suya ek edelim. Tencerenin kapağını kapatalım ve pirinç suyu çekene kadar kısık ateşte pişirelim. Pişen pirinçi bir kaba koyarak kenara alalım.
Şayet garnitürü hazır aldıysak süzelim. Lakin konutta yapacaksak küçük uzunluk havucu ve küçük uzunluk patatesi minik küpler halinde doğrayalım. Küçük bir kase bezelyeyi hazırlayalım. Küçük bir tencereye yarısına kadar su dolduralım. Birinci evvel su dolu tencereye havucu alalım ve kaynayana kadar bekleyelim. Kaynadıktan 4 dk sonra doğranmış küp patatesleri alalım. Havuç ve patates hafif yumuşadıktan sonra bezelyeleri de tenceremize alalım ve yaklaşık 7-8 dk sonra ocağı kapatarak hazırladığımız garnitürü süzelim.
Bulaşık tasarrufu olması açısından pirinçi pişirdiğimiz tencereyi tekrar ocağa alalım (isterseniz diğer bir tencere yahut tava kullanabilirsiniz). Tencereye bir çorba kaşığı kadar sıvı yağ dökelim. İnce ince doğradığımız sarımsakları tenceremize koyarak hafif pembeleşinceye kadar pişirelim. Pembeleşen sarımsakların üzerine Garnitürü ek edip 1 dk kadar pişirelim. Daha sonra pişirdiğimiz pirinçi tenceremize ek edelim. Son olarak biraz köri baharatı ve tuz serpelim. (köri baharatını ve tuzu damak zevkimize nazaran ayarlayalım)
İç harcımızı böylece bitirmiş oluyoruz ve ocağın altını kapatıyoruz.
Omleti için ocağa geniş bir tava (granit yahut teflon tava olmalı) alalım. Tavaya bir kaç damla sıvı yağ dökelim. Bu sırada 4 yumurtayı bir kapta 3-4 dk kadar çırpalım. Daha sonra çırptığımız yumurtanın yarısını tavaya dökelim ve kısığa yakın ateşte omlet olacak biçimde pişirelim. Omlet tavaya yapışmamaya ve üzerinin sıvı hali katılaşmaya başlayınca hazırladığımız iç harcının yarısını omletin bir kenarına koyalım. Omletin öbür kenarıyla, koyduğumuz harcın üzerini kapatalım ve servis tabağına alalım. (Havlu peçete yardımıyla omurice’yi fotoğraftaki biçime nazaran düzeltebiliriz. ) Servis tabağına aldığımız omurice’nin üzerini ketçap yahut sulandırılmış salça ile tatlandıralım. Servise hazır! 🙂

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tencere Usulü Et Dürüm (Çok Lezzetli) Tarifi – Tencere Usulü Et Dürüm (Çok Lezzetli) Nasıl Yapılır?

Bayat Ramazan Pidesinden Pizza Tarifi – Bayat Ramazan Pidesinden Pizza Nasıl Yapılır?